Lista aktualności Lista aktualności

Bezpieczne wakacje

Wielkimi krokami zbliża się okres letniego wypoczynku. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną większość z nas spędzi ten czas na terenie naszego kraju. Oprócz wypoczynku w górach czy na nadmorskiej plaży możecie spędzić wakacje wędrując po leśnych ostępach.

Nasze nadleśnictwo posiada dużo ciekawych i atrakcyjnych turystycznie miejsc i obiektów, z których możecie skorzystać. Lokalizację wszystkich obiektów turystycznych na terenie Lasów Państwowych w całym kraju znajdziecie na stronie internetowej Banku Danych o Lasach, po wybraniu Mapy BDL → Mapa zagospodarowania turystycznego. Krótkie opisy miejsc oraz zdjęcia znajdziecie także na portalu Czaswlas.pl. Lokalizację wszystkich obiektów turystycznych znajdziecie na stronie internetowej Banku Danych o Lasach.

Na długie wyprawy dla wprawionych turystów pieszych i rowerowych czekają szlaki turystyczne. Są to długie trasy prowadzące przez najpiękniejsze fragmenty Nadleśnictwa Połczyn, często łączące się ze szlakami znajdującymi się na terenach sąsiednich nadleśnictw. Wybierając się na taką wyprawę należy dobrze zaplanować trasę, być wyposażonym w mapy, urządzenia ułatwiające orientację w terenie, prowiant, odpowiedni strój itp. Ważne żeby dobrze oszacować planowaną do przebycia odległość i dostosować ją do naszej indywidualnej kondycji. Przed wycieczką obligatoryjnie należy sprawdzić prognozy pogody i zapisać sobie numer do miejscowego leśniczego, który pomoże Wam odnaleźć się w przypadku zgubienia drogi (numery znajdziecie w zakładce Kontakty). Pamiętajcie, że nie wszystkie szlaki są dobrze oznakowane w terenie, dlatego aby z nich bezpiecznie korzystać wyposażcie się w mapę lub aplikację mobilną BDL.

Na wyprawy z dziećmi polecamy Wam krótsze i wyposażone w elementy edukacyjne ścieżki przyrodnicze. Na naszym terenie znajdują się ścieżki:  „Dbając o figurę poznaję naturę” – 6,5 km, „Dolina Pięciu Jezior” – 4 km, „Polodowcowa Kraina Drawy” – 27 km oraz „Wokół Kurhanów” – 3 km.

Korzystanie z tych tras pomimo, że są one krótsze od szlaków turystycznych również wymaga solidnego przygotowania, szczególnie jeśli wybieracie się tam z dziećmi. Na ścieżkach znajdziecie sporo infrastruktury towarzyszącej, m.in. miejsca wypoczynku wyposażone w wiaty i ciekawe elementy edukacyjne. Planując wycieczkę warto zapoznać się wcześniej z lokalizacją takich miejsc i tam zaplanować wypoczynek. Niestety w większości obiektów nie wolno rozpalać ognisk. Jest to bardzo ważne dla bezpieczeństwa naszych lasów, szczególnie w sezonie letnim. Zakaz rozpalania ognisk jest ważny dla bezpieczeństwa naszych lasów.

Ognisko, w terminie uzgodnionym z nadleśnictwem, możecie rozpalić w miejscu wypoczynku pod wieżą obserwacyjną w miejscowości Czarnkowie. Tam czekają na Was wiaty piknikowe oraz elementy edukacyjne. Można się tam dostać rowerami lub na piechotę poruszając się ścieżką „Polodowcowa Kraina Drawy”.

Należy pamiętać, że miejsca udostępnione dla turystyki podlegają regularnym przeglądom pod kątem bezpieczeństwa, dlatego lepiej wybrać na cel wycieczki właśnie taki obiekt niż  przypadkowe miejsce w lesie.

Są jednak zagrożenia, na które nie mamy wpływu, to między innymi:

- ekstremalne zjawiska atmosferyczne - dlatego zawsze sprawdzajcie przed wyjściem prognozę dla danego obszaru);

-  kleszcze, przed którymi możecie się zabezpieczyć używając repelentów oraz wybierając odpowiedni strój;

- ryzyko zgubienia się w lesie – bądźcie wyposażeni w mapę, naładowany telefon, aplikację BDL itp., przeanalizujcie infografikę „Jak nie zgubić się w lesie”, która zawiera wiele cennych informacji;

- bądźcie ostrożni przy bliskich spotkaniach z leśnymi zwierzętami;

- nie rozpalajcie ognisk i nie używajcie otwartego ognia, stanowi to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i lasu.

Przestrzegajcie zasad bezpieczeństwa w trosce o własne zdrowie i dla dobra lasów!

Jeśli macie jakieś pytania zachęcamy do kontaktu z nadleśnictwem.


Baza noclegowa RDLP w Szczecinku Baza noclegowa RDLP w Szczecinku