Lista aktualności
Powrót rysia na niziny
Od kilku lat prowadzony jest program reitrodukcji rysia na tereny północno-zachodniej Polski. Projekt jest realizowany przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu.
Dzwoniec i Ignacy - tak nazwane zostały niespełna roczne kocury, Dzwoniec i Ignacy - tak nazwano dwa, niespełna roczne kocury.
które wczoraj wypuszczono w ramach tego programu, na terenie Nadleśnictwa Połczyn. Ryś to gatunek skrajnie rzadki, który wyginął na nizinach kilkaset lat temu. Teraz trwają starania aby odbudować nizinną populację. Te dzikie koty zostały objęte ochroną ścisłą w 1994 roku. W naszych ekosystemach są naturalnym, rodzimym drapieżnikiem, którego obecność korzystnie wpływa na równowagę przyrodniczą naszych terenów. Pomimo, że stoją na najwyższym szczeblu łańcucha troficznego, rysie mają swoich wrogów naturalnych. Są to przede wszystkim: świerzbowiec oraz pasożyty układu pokarmowego. Duży wpływ na śmiertelność tego gatunku ma działanie człowieka, objawiające się m.in. kłusownictwem oraz kolizjami na drogach publicznych. Rysie żywią się przeważnie sarnami, drobnymi ssakami oraz ptakami. Zajmują spore terytoria, łacząc się w pary tylko w okresie godowym, który przypada w okresie wczesnej wiosny. W pozostałej części roku prowadzą samotny tryb życia.
Polują przeważnie w nocy, w dzień odpoczywają.