Lista aktualności Lista aktualności

Powstrzymajmy pożary traw

16 marca rozpoczął się w pełni sezon ochrony przeciwpożarowej w Lasach Państwowych.

Co roku przedwiośnie jest jednym z bardziej niebezpiecznych okresów pod względem wystąpienia pożarów lasów. W ściółce zalegają  zeszłoroczne liście, igły oraz drobne gałązki czyli bardzo łatwopalny materiał. Jest to też moment, w którym niektórzy próbują porządkować łąki i nieużytki poprzez wypalanie. Ciężko uwierzyć, że w tych czasach nadal zdarzają się takie przypadki. Od wielu lat dysponujemy wiedzą na temat szkodliwości wypalania traw. Gleba i jej wierzchnia warstwa ulegają wyjałowieniu, ginie ogromna ilość pożytecznych organizmów niezbędnych dla utrzymania biologicznej równowagi. Pożary traw często wymykają się spod kontroli, mogą stanowić ogromne zagrożenie dla sąsiadujących lasów i gospodarstw domowych. Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną ludzie, w tym podpalacze, przypadkowe osoby oraz strażacy.

O tym, że postępowanie takie jest niedozwolone mówi m.in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2020 r., poz. 55), art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131 pkt. 12: „Kto (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary… – podlega karze aresztu albo grzywny”.

Art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2020 r. poz. 6)„w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

1. rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.

Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje: Art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2019 r., poz. 821 z późn. zm.) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2019r. poz. 1950 z późn. zm.) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

Przez takie działanie można także utracić dopłaty bezpośrednie.

Apelujemy więc do wszystkich, żeby wykazać się w tym okresie wzmożoną ostrożnością i reagować na niewłaściwe zachowania. W przypadku zauważenia pożaru niezwłocznie informujcie Straż Pożarną lub Punkt Alarmowo Dyspozycyjny nadleśnictwa:

TELEFONY ALARMOWE


Baza noclegowa RDLP w Szczecinku Baza noclegowa RDLP w Szczecinku