Asset Publisher Asset Publisher

#sadziMY

Po niezbyt udanej pod względem warunków atmosferycznych zimie, w naszych lasach można już zobaczyć pierwsze oznaki wiosny. Pomimo, że pogoda nie nastraja do spacerów, warto poszukać kwitnących wawrzynków czy przebiśniegów. Wkrótce naszym oczom ukażą się kwitnące przed rozwojem liści żółte podbiały co będzie oznaczało, że zmiany w pogodzie zaczęły się już na dobre.

W nadleśnictwie już wkrótce rozpocznie się intensywny okres odnowień. To czas, w którym leśnicy sadzą drzewa na powierzchniach, które w poprzednich latach zostały wycięte. W tym roku tylko w naszym nadleśnictwie planujemy posadzić prawie 1 700 000 sadzonek różnych gatunków drzew.  Prawie 40 % z tej liczby będą stanowić sadzonki sosny. Tak duża ilość tego gatunku wynika przede wszystkim z warunków siedliskowych panujących na przyszłych uprawach. Gatunki liściaste takie jak buk czy dąb wymagają gleb żyźniejszych i zasobniejszych w składniki pokarmowe. Dlatego właśnie buk będzie zajmował drugie miejsce pod względem ilości w tegorocznych nasadzeniach (tj. około 520 tys. szt).  Dębów posadzimy około 350 tys. szt. , około 20 tys. sadzonek brzóz i olch. Oprócz podstawowych gatunków lasotwórczych na uprawach pojawią się również gatunki biocenotyczne: bez czarny, czereśnia ptasia, jarzębina, kalina koralowa, lipa, trzmielina, śliwa tarnina, niezbędne dla zachowania bioróżnorodności.

24 kwietnia z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, w siedzibach 430 nadleśnictw w Polsce będzie można odebrać drzewko i posadzić je na swoim gruncie. W ten sposób sami będziecie mogli przyczynić się do zwiększenia ilości drzew, co w dobie zmian klimatu ma dla środowiska ogromne znaczenie. Więcej informacji o tej szczytnej akcji podamy wkrótce.

Wiosna to także intensywny okres dla zwierząt, od początku roku trwa okres ochronny dla objętego ochroną strefową bielika Haliaeetus albicilla. Za kilka dni, tj. 1 marca rozpocznie się również okres ochronny dla orlików krzykliwych Aquila pomarina. W Nadleśnictwie Połczyn mamy utworzonych aż pięć stref dla bielika i trzy dla orlika. W obowiązującym okresie ochronnym w strefach musi panować absolutna cisza, tak żeby ptaki mogły swobodnie zająć stanowiska i rewiry oraz przystąpić do lęgów. Takie miejsca są zawsze oznakowane tablicami „Zakaz wstępu. Ostoja zwierzyny”. Prosimy więc o przestrzeganie takich zakazów, gdyż są wprowadzane w trosce o te rzadkie gatunki.


Asset Publisher Asset Publisher