Asset Publisher Asset Publisher

Lepiej zapobiegać niż gasić

Jak co roku na wiosnę wraca problem pożarów w lasach.  Niestety nadal w większości przypadków las płonie z winy człowieka. Nieostrożność, brak wyobraźni a często celowe działanie są najczęstszymi przyczynami pożarów. Sucha i wietrzna pogoda oraz duża ilość resztek organicznych z okresu jesienno – zimowego (liście, suche gałęzie) tylko zwiększają prawdopodobieństwo tragedii.

Lasy Państwowe przez kilkadziesiąt lat wykształciły dobrze działający system ochrony przeciwpożarowej.  Podstawą tego systemu jest obserwacja z wież trwająca od marca do września.  Sieć takich obiektów umożliwia szybkie dostrzeżenie zagrożenia i natychmiastową reakcję. Pracownicy na poszczególnych wieżach podają współrzędne zaobserwowanego dymu, a miejsce przecięcia współrzędnych na mapie dokładnie określa miejsce pożaru.  Obserwacji terenu dokonują także piloci samolotów lub helikopterów podczas lotów patrolowych. Prewencyjnie do ochrony lasów wykonuje się pasy przeciwpożarowe (fragmenty zaoranej ziemi pozbawionej  resztek organicznych), które hamują postęp pożaru w miejscach szczególnie narażonych na jego wzniecenie, m.in. przy drogach publicznych, liniach kolejowych. Leśnicy kładą również nacisk na edukację. Pogadanki, konkursy i lekcje terenowe podnoszą świadomość  społeczeństwa, a szczególnie dzieci, co zaowocuje w przyszłości. Podejmowane są również wspólne działania z jednostkami Straży Pożarnej, wspólne manewry i ćwiczenia, które podnoszą skuteczność działania w obliczu zagrożenia. W okresie długotrwałej suszy leśnicy zmuszeni są do wprowadzenia zakazu wstępu do lasu. Jest to jednak ostateczność. Dlatego ważne jest zrozumienie i akceptacja ze strony mieszkańców i turystów. W końcu chronimy las dla pokoleń.

            Jak więc możemy pomóc w ochronie lasu? Wybierając się na wycieczkę należy znać podstawowe zasady bezpiecznej turystyki, bezpiecznej nie tylko dla lasu ale i dla nas. Podstawą jest oczywiście nieużywanie w lesie otwartego ognia. Ogniska, niedopałki papierosów to najczęstsze przyczyny pożarów. Ryzykiem jest również poruszanie się po lesie pojazdami silnikowymi, czasem wystarczy iskra żeby podpalić leśną ściołę.  Pamiętajmy żeby po naszej wycieczce nie zostawiać w lesie śmieci, butelek itp. nie dość że mogą przyczynić się do wybuchu pożaru to prowadzą do skażenia gleby i w konsekwencji także wody. No i najważniejsze: edukujmy nasze dzieci  żeby miały świadomość  zagrożenia i poczucie odpowiedzialności za wspólne dobro – las.

 


Asset Publisher Asset Publisher