Asset Publisher Asset Publisher

"Młodzi tropiciele pomników przyrody" w połczyńskich lasach.

Dla grupy dzieci biorących udział w projekcie przyrodniczo-fotograficznym rok szkolny ropoczął się dośc intensywnie. W ramach programu Bardzo Młoda Kultura dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Połczynie-Zdroju wzięły udział w serii warsztatów dotyczących drzew pomnikowych oraz techniki robienia dobrych zdjęć. Pierwsze spotkanie z leśnikiem odbyło się na sali szkolnej, gdzie z prezentacji multimedialnej, dzieci poznały zasady kwalifikowania drzew do objęcia ochroną pomnikową, nauczyły się rozpoznawać kilka rodzimych gatunków, które najczęściej dojrzewają sędziwego wieku, a także dowiedziały się jak prawidłowo przygotować się na wycieczkę do lasu.

Potem przyszedł czas na część praktyczną, czyli wycieczkę w teren. Pojechaliśmy obejrzeć aleję drzew pomnikowych, głównie malowniczych lip i dębów, w okolicach miejscowości Brusno. Dzieci miały okazję sprawdzić swoje umiejętności nabyte podczas warsztatów z profesjonalnym fotografem Panem Darkiem Nowakiem.

Na drugiej części wyprawy wytypowaliśmy dwa drzewa, jesiona oraz jawora, do objęcia ochroną pomnikową. Wszystkie pomiary (obwód, pierśnicę, wysokość) oraz określenie stanu zdrowotnego drzewa dzieci wykonały samodzielnie. Same również wypełniły wniosek o uznanie powyższych drzew za pomniki przyrody. Najbardziej twórczą częścią było wymyślanie imion. I tak oto jesion wyniosły, na cześć patrona szkoły, został "Kopernikiem", jawor natomiast  "Tadeuszem".

 


Asset Publisher Asset Publisher

Asset Publisher Asset Publisher