Asset Publisher
Podsumowanie sezonu ochrony przeciwpożarowej lasów
Jednym z najważniejszych zadań leśników jest dbałość o zachowanie trwałości lasów. W dzisiejszych czasach, kiedy zmiany klimatyczne mają ogromny wpływ na stan naszych drzewostanów, musimy zwracać szczególną uwagę na zagrożenia mogące wpłynąć na stabilność ekosystemów. Wiatr, ulewne opady, okiść, przymrozki wczesne (jesienne) i późne (wiosenne) to czynniki abiotyczne, na których występowanie nie mamy wpływu. Jednymi z najgroźniejszych przyczyn zachwiania równowagi w lasach obok huraganowych wiatrów są pożary. O ile na przestrzeni tysiącleci były one naturalnym zjawiskiem i często prowadziły do powstawania nowych ekosystemów, o tyle w XXI wieku ich obecność wiąże się z ogromnymi stratami przyrodniczymi, jak i gospodarczymi.
Mając to na uwadze, Lasy Państwowe stworzyły doskonale działający system ochrony przeciwpożarowej, opierający się na całorocznym monitoringu, odpowiedniej infrastrukturze i działaniach prewencyjnych. Lasy Nadleśnictwa Połczyn należą do III kategorii pod względem zagrożenia pożarowego.Lasy Nadleśnictwa Połczyn należą do III kategorii pod względem zagrożenia pożarowego. Przynależność do odpowiedniej kategorii ustala się biorąc pod uwagę m.in. sumę pożarów z ostatnich dziesięciu lat, udział siedlisk borowych oraz ogólne warunki klimatyczne. Kategoria I określa lasy najbardziej zagrożone pożarami.
Sezon ochrony przeciwpożarowej trwa praktycznie przez cały rok, jednak najbardziej intensywne działania leśnicy podejmują w okresie od marca do października. Już wczesną wiosną, z uwagi na dużą ilość łatwopalnego materiału organicznego (liście z poprzedniego sezonu, igły, drobne gałązki, zeschnięta trawa), zagrożenie pożarem jest bardzo wysokie. Wtedy też rozpoczyna się stały monitoring lasów i obserwacje pod kątem pojawiającego się dymu. W Nadleśnictwie Połczyn działa od bieżącego roku system monitorujący wyposażony w kamery. Urządzenia są zamontowane na wieżach obserwacyjnych: w Czarnkowiu oraz w Białowąsie. W punkcie alarmowo-dyspozycyjnym (PAD) obserwator lustruje teren na podstawie obrazu z kamery. Dzięki takiemu rozwiązaniu leśnicy są w stanie błyskawicznie dotrzeć do zauważonego dymu stwierdzając czy występuje zagrożenie dla lasu. Często okazuje się, że jest to wynik nieodpowiedzialnie rozpalanych ognisk czy wypalania pozostałości organicznych na terenach prywatnych. Jeżeli jednak jest to zaczątek pożaru, wtedy podejmuje się natychmiastowe działania. Tereny leśne muszą być odpowiednio udostępnione dla służb ratunkowych. Leśnicy przykładają ogromną wagę do utrzymania dróg przeciwpożarowych w odpowiednim stanie. Ważna jest również edukacja społeczna w tym zakresie, bowiem turyści parkując swoje auta na wjazdach do lasu uniemożliwiają dojazd dużych samochodów Straży Pożarnej do rozwijającego się pożaru.
Do pomocy w walce z ogniem wykorzystujemy również śmigłowiec. Ten, który stacjonuje na lądowisku w Kołaczu bierze udział w akcjach gaśniczych na terenie większości nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku. W razie potrzeby gasi także pożary na gruntach rolnych, czy na poligonach.
Jak dotąd, od początku 2023 roku na terenie Nadleśnictwa Połczyn na szczęście nie zanotowaliśmy żadnego pożaru. Jest to efekt podjętych działań prewencyjnych i starań w celu uniknięcia zagrożenia.
Las płonie bardzo szybko. Z doświadczenia wiemy, że główną przyczyną pojawiania się ognia w lesie są ludzie. Zachowujmy się odpowiedzialnie i zwracajmy uwagę na nieodpowiednie zachowania u innych. Dzięki temu nasze lasy będą bezpiecznie trwały dla przyszłych pokoleń.