Wydawca treści
Standardy Ochrony Małoletnich
Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnych i ochronie małoletnich (Dz. U. z 2023 r. poz. 1304 z późn. zm.) w Nadleśnictwie Połczyn wprowadzono Standardy Ochrony Małoletnich. Pełna treść dokumentu do pobrania na dole strony.
Przemoc i krzywdzenie są niestety zbyt częste i mogą występować w różnych miejscach, w których się znajdujesz.Zależy nam, aby zajęcia edukacyjne organizowane przez nasze Nadleśnictwo przebiegały w miłej atmosferze z poszanowaniem godności wszystkich uczestników. W tym celu, wprowadziliśmy Standardy Ochrony Małoletnich, które są nie tylko naszym obowiązkiem, ale także wyznacznikiem w kreowaniu przyjaznej przestrzeni dla Ciebie.
Wierzymy, że te wartości są kluczem do budowania przyjaznych relacji. Ale to nie wszystko – chętnie usłyszymy, co jest ważne dla Ciebie! Jeśli masz propozycje, jak wzbogacić nasz zestaw wartości, daj nam znać. Jesteśmy otwarci na Twoje pomysły i sugestie.
-
Jeśli podczas spotkania z nami doświadczysz sytuacji, w której ktoś Cię skrzywdzi, upokorzy lub będzie Ci przykro lub wiesz, że ktoś inny ma z tym problem, zgłoś to do swojego opiekuna lub pracownika Nadleśnictwa. Nikomu nie wolno Cię krzywdzić.
-
Jesteś dla nas najważniejszą osobą, bez której nasze działania nie miałyby sensu. Dlatego szanujemy Twoje prawa, w szczególności godność i dążymy do zapewnienia Ci bezpieczeństwa. Masz prawo być traktowana/y tak samo, jak inne osoby na zajęciach.
-
W komunikacji z Tobą kierujemy się szacunkiem, cierpliwością i wyrozumiałością. Masz prawo podczas spotkań do zadawania pytań pracownikom Nadleśnictwa.
-
Dbamy o Twoją prywatność, dlatego jeśli nie chcesz być na zdjęciach, masz prawo powiedzieć - NIE. Szanujemy Twoje prawo do odmowy. Pracownikowi nie wolno robić zdjęć czy też filmów, bez zgody Twojej i Twoich rodziców lub opiekunów.
-
Podczas korzystania z Internetu na zajęciach, bądź ostrożny.
-
Osoby mające bezpośredni z Tobą kontakt mają obowiązek powstrzymać się od jakichkolwiek zachowań, które mogłyby naruszać Twoją przestrzeń osobistą, nietykalność cielesną lub spowodować u Ciebie poczucie zagrożenia, dyskomfortu bądź strachu.
Pamiętaj!
Zawsze powinieneś/powinnaś czuć się bezpiecznie i być sobą. Lubimy Cię takim, jakim/jaka jesteś i cieszymy się, gdy nas odwiedzasz oraz uczestniczysz w naszych spotkaniach. Podczas zajęć do Twoich obowiązków również należy przestrzeganie zasad i norm ustalonych w trakcie prowadzonych spotkań. Słuchaj poleceń nauczyciela lub osoby prowadzącej zajęcia.
-
Szanuj kolegów i koleżanki oraz inne osoby, a także ich prawo do odmienności i zachowania tożsamości.
-
Swoim zachowaniem nie naruszaj prawa innych dzieci czy osób, np. nie wyśmiewaj, nie prześladuj, nie dokuczaj.
-
Pamiętaj, aby twoje zachowanie wobec innych osób cechowało się wysoką kulturą osobistą, np. używaj zwrotów grzecznościowych, bądź zawsze uprzejmy, życzliwy, używaj poprawnego słownictwa, nie używaj wulgarnych słów, kontroluj swoje zachowanie i emocje, wyrażaj opinię w spokojny sposób, który nikogo nie obraża i nie krzywdzi.
Czasem każdy z nas ma gorszy dzień i w pełni to rozumiemy, ale jeśli coś złego dzieje się u Ciebie albo po prostu potrzebujesz z kimś porozmawiać, to również możesz zadzwonić pod te numery:
-
116111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży;
-
800121212 – dziecięcy telefon zaufania, prowadzony przez Rzecznika Praw Dziecka.
Osoby, które tam pracują, udzielą Ci wielu przydatnych wskazówek i pomogą rozwiązać Twoje problemy.