Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty turystyczne nadleśnictwa

Nadleśnictwo Połczyn znajduje się w niezwykle malowniczym obszarze Pomorza Zachodniego. Nasze lasy położone w ciekawie ukształtowanym terenie, bogate w owoce runa leśnego oraz niezwykle zróżnicowane stanowią sporą atrakcję dla turystów i służą lokalnej społeczności. Są to znakomite tereny do wypoczynku, uprawiania sportu, wędrówek dalekich i tych bliższych, z rodziną. Nasze lasy to znakomite tereny do wypoczynku, uprawiania sportów czy wędrówek.

Obiekty turystyczne, które warto u nas odwiedzić:

  1. Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Dbając o figurę poznaję naturę” –  bardzo ciekawa trasa, długości około 6,5 km. Rozpoczyna się siłownią zewnętrzną przy schronisku „Tadeuszówka” w Połczynie-Zdroju. Dalej prowadzi przez malownicze wąwozy tzw. „Wilcze Jary” oraz obiekt małej retencji, przy którym znajduje się miejsce odpoczynku z ciekawymi elementami edukacyjnymi. Przecina drogę wojewódzką nr 173 i dalej ciągnie się przez malownicze lasy leśnictwa Ogrodno, aż do drogi wojewódzkiej nr 163, przy której znajdziecie drugą siłownię zewnętrzną wraz z towarzyszącą infrastrukturą (wiata, elementy edukacyjne, tablice). Jednym z ciekawszych przystanków jest „Palupe”, średniowieczne grodzisko wpisane do rejestru zabytków.
  2. Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Dolina Pięciu Jezior” – wędrując tą trasą możecie poznać nasz najpiękniejszy rezerwat krajobrazowy. Co roku drogą wojewódzką nr 163 przejeżdża ogromna ilość turystów, ich celem podróży są nadmorskie plaże, a w rezerwacie zatrzymują się tylko na postojach czy miejscach wypoczynku. Warto jednak zaplanować tu dłuższy pobyt i pokonać choćby fragment tej stosunkowo łatwej trasy (całość to około 4 km). Na ścieżce oprócz tablic edukacyjnych znajdziecie dwa miejsca wypoczynku, wyposażone w wiaty oraz elementy edukacyjne. Pierwsze pomiędzy jeziorami Krąg oraz Długie, drugie między jeziorem Głębokim a jeziorem Małym, to ostanie jest jednocześnie zakończeniem ścieżki.
  3. Ścieżka przyrodnicza „Polodowcowa Kraina Drawy i Dębnicy” najnowsza trasa, stworzona wspólnie z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego oraz Gminami Połczyn-Zdrój, Czaplinek oraz Barwice. Trasa idealna na rower, chociaż momentami dość trudna. Jest jednak wiele punktów, w których można odpocząć, wyposażonych w ławki i stojaki na rowery. Dobre oznakowanie nie pozwoli nikomu zabłądzić. Można wybrać pętlę z Połczyna-Zdroju przez Gaworkowo, Czarnkowie, dalej drogą prowadzącą do wieży obserwacyjnej. Tam znajduje się miejsce wypoczynku, wyposażone w wiaty, elementy edukacyjne, miejsce idealne na prowadzenie zajęć z dziećmi na świeżym powietrzu. Tu również po wcześniejszy uzgodnieniu z nadleśnictwem można rozpalić ognisko. Dalej długim, dobrze oznakowanym odcinkiem prowadzącym przez leśne drogi dotrzecie do drogi asfaltowej w miejscowości Lipno. Drugi odcinek tej ścieżki prowadzi również z Połczyna-Zdroju, ale w miejscowości Czarnkowie odbija na zachód i przecinając Dolinę Pięciu Jezior (za jeziorem Długim) kieruje nas do kompleksu Las Kluczewski. Dalej drogami leśnymi prowadzi do drogi w miejscowości Stare Gonne. Na skrzyżowaniu dróg Chłopowo-Kocury-Stare Gonne- Czarne Wielkie znajduje się miejsce wypoczynku z wiatami i tablicami edukacyjnymi.

Oprócz ścieżek dydaktycznych mamy na swoim terenie sporą ilość szlaków turystycznych (znajdziecie je na mapach Banku Danych o Lasach) oraz miejsca postoju pojazdów zlokalizowane przy drogach powiatowych i wojewódzkich.

Na wszystkich powyższych obiektach obowiązują ściśle określone zasady. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z regulaminem takiego miejsca, do którego planujecie się wybrać. Przed wycieczką warto jeszcze przeczytać: Bezpieczne wakacje.

Regulaminy do ściągnięcia poniżej.